top of page

Sorunlarımız nüfusumuzla birlikte katlanarak artıyor. Yerel politikacıların lokal çözümleri, bürokrasi kurbanı BM, ekonomik gerçeklerle örtüşmeyen gönüllü çalışmalar ve reklam peşindeki şirketlerin sosyal faydayı malzeme edinen yaklaşımları küresel meselelerin çözümüne yetişemiyor. Egemenleşen kapitalizmin görünmeyen eli, pazarı regüle etmekte başarılı oldu ancak aynı el iklim krizi, çevre kirliliği, servet dağılımındaki eşitsizlik ve küresel göç gibi devasa sorunlardan da sorumlu.

 

Bir kurtarıcı beklemeye tahammülümüz kalmadı. 

 

Yaşatma odaklı, kârı amaçla birleştiren, insanlık için risk alabilecek kahramansı girişimcilerin zamanı geldi. Artık iş kuran herkesten küresel sosyal sorunlarla da samimiyetle mücadele etmesi ve talebe değil gerçek ihtiyaçlara odaklanması bekleniyor. 

İşte ben ekip arkadaşlarımla ve markalarımızla bu anlayıştaki kahramansı girişimcilerin yetiştirilebilmesi ve kurumların dönüştürülebilmesi için çalışıyorum.

2000 yılında Bilkent Üniversitesi’ni, 2002 yılında Melbourne Kraliyet Üniversitesi’ni (Avustralya) bitirdi. 2004 yılında Organic Moods markası ile Türkiye’de üretilen organik tarım ürünlerini Uzak Doğu ve Hong Kong piyasalarına internet üzerinden B2B pazaryerlerini kullanarak pazarlamaya başladı. 2005 yılında girişimcilere internet üzerinden iş kurma ve e-dış ticaret tabanlı eğitimler vermeye başladı. 2006 yılı sonunda hazırladığı iş planına Baltaş Grubu’ndan destek aldı ve Türkiye’nin ilk e-ticaret ve e-girişimcilik kursu olan Coproline’ı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kurdu. Burada ekibiyle beraber ilk yalın girişimcilik programlarını başlattı, ilk e-ticaret uzmanlarını yetiştirdi ve yurt genelindeki binlerce kuruluşa konferanslar verdi. 2011 yılında Türkiye'nin ilk Dijital Ekonomi E-Ticaret Zirvesi ve Fuarı'nı Hilton Convention Center'da gerçekleştirilmesinde yapımcı ve genel sekreter olarak görev aldı. İkincisi 2012 yılında gerçekleştirilen zirveye 260 şirket ve 1.400 kişi katılım gösterdi. 2012-2015 yılları arasında Medicat DigitalAge dergisinde köşe yazarlığı yaptı. 2013 yılında Sarpaş Danışmanlık A.Ş.'yi kuran, eski Google Regional Trainer Berke Sarpaş evli ve bir çocuk babasıdır. Sarpaş, dünyanın ilk disiplinlerarası girişimcilik programı olan Girişim Savaşçısı Programı'nın yaratıcısı ve Türkiye Girişimcilik Vakfı'nın Mütevelli Heyeti Üyesidir. Ayrıca Alfa Yayınlarından 2022 Mayıs ayında çıkan "Yeni Düzende Girişimcilik: Girişim Savaşçılığı Perspektifi" ikitabının da yazarıdır.

bottom of page